poniedziałek, 3 stycznia 2011

Wacław IIAlbo Więcław. Potraktował Lachów jak bezpańskie psy, rozgonił je kijami i włożył na swój czeski łeb polską koronę (mając gdzieś protestującego papieża).

10 komentarzy:

 1. Śliczne wykonanie! Aż trochę żal, że nie zrobiłeś w taki sposób jakiegoś fajniejszego i ciekawszego władcy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. super :) fajnie się patrzy :>

  OdpowiedzUsuń
 3. @Stefania - Pewne rzeczy wychodzą przypadkiem, jak atrakcyjnośc tych pasków.

  OdpowiedzUsuń
 4. Do do Henryka III Głogowskiego

  Nie wierzysz? Pozwól że coś ci zacytuję.

  "Konrad I, założyciel księstwa głogoskiego, zmarł w 1273 lubw 1274 r.,pozostawiając trzech nieletnich synów: Konrada, Henryka i Rrzemka. W 1277 dwaj ostatni wzięli udział w wojnie o uwolnienie Heryka z rąk Bolesława Rogatki. Ze względu na brak doświadczenia nie mogli być dowodzącymi a jedynie honorowymi przywódcami skupiającymi wokół siebie całe rycerstwo Głogowskie. Po Powrocie Konrad oblął władzę w Ścinawie, Przemko w żaganiu a Henryk - w Głogowie. Ogólną opiekę nad młodymi książętsmi sprawował Henryk IV Probus (lub jak wolisz Prawy). Tymczasem w 1281 r. na zjeździe w Sądowie Probus uwięził kilku książat w tym Henryka i wymusił na nich uznanie się jego wasalami. Władca Głogowa Wspierał dzielnie go w wyprawach na Kraków, zapewne walczył w bitwie pod siewierzem. Niewątpliwie Henrykowi imponował jego potężniejszy iminnik z Wrocławia. Ten, umierając 23 czerwca 12990 roku zapisał mu księstwo Wrocławskie. Dziedzicząc Je Henryk stałby się najpotężniejszym księciem Śląska Nadzieje te okazały się zwodnicze. Już 22 Lipca władzę we Wrocławiu sprawował Henryk V Brzuchaty, syn Rogatki. zadecydowało o tym odrzucenie Głogowczyka przez rycerską elitę Wrocławia. Dawni spółpracownicy Probusa uznali, że jgo wasal nie gwarantuje godnej kontynuacji polityki. Co innego Brzuchaty, Książę Legnicy, doświadczony wojskowy, sojusznik Wacława II Króla czech. Władca głogowa rozpoczął Starania o odzyskanie dziedzictwa. W październiku 1290 zawarł sojusz z Przemysłem II Wielkopolskim. Henryk zobowiązał się wspierać go tak jak wcześniej Probusa. W zamian władcac Poznania przyrzekł mu ze po jego bezpotomnej śmierci odzidziczy całą Wielkoposkę. W tej Sytuacj Brzuchaty zawarł pokój z przeciwnikeim i Henryk Konradowic otrzymał część księstwa Wrocławskiego. Mimo to nadal zwalczał Brzuchatego. Ten ostatni popełnił brzemienny w skutkach błąd. w 1293 pozbył się dawnych doradców Probusa i wzbudził tym niechęć dworzan. W listopanie malkontenci porwali go i przekawzali władcy głogowa. Ten więził go przez 3 miesiące i wpuścił gdy zrzekł się wielu ziem i praktycznie uznął jego lennikiem. Henryk III Głogowski zdobył Hegemonię na śląsku."

  To fragment notatki o Henryku z pocztu autorstwa Rosika i Wiszewskiego.

  Tu dam ci jeszcze Kalendarium:

  1260-1265 narodziny Henryka głogowskiego, syna Konrada głogowskiego

  1273-1274 Henryk obejmuje samodzielną władzę

  1278 PRzekazane zostaje mu księstwo Głogowskie

  1281 Henryk zostaje Lennikiem probusa

  1290 Probus umiera, Henryk prubuje zająć dziedzictwo

  1293 Henryk Obejmuje Władzę w Księstwie wrocławskim\

  1296 Henryk zajmuje połowę wielkopolski

  1301-1304 Konflik z Wacławem II o władzę nad Wielkopolską

  1306-1309 Wojna z Łokietkiem

  1309 Umiera Henryk III Głogowski

  Jak chcesz to mogę więcej napisać. PS nie zmysliłem tego. Mam 12 lat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Po za tym mogę dalej cytować flargmenty historri jesli cię to obchodzi...

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie, był księciem głogowskim i przy okazji władał we wrocławiu i poznaniu jakiś czas, więc nie był władcą małopolski, czyli księstwa senioralnego, który siedział w krakowie jako capo di tutti capi. A własnie interesują mnie tylko seniorowie. Nie mam potrzeby go rysować. Proste.

  OdpowiedzUsuń
 8. Przemysł II także siedział w Małopolsce niecały rok. A Bolesław Płocki w ogóle nie siedział.

  OdpowiedzUsuń
 9. Masz rację. Nie mam pojęcia skąd wziął mi się Bolesław Płocki.

  Z kolei Przemysł II był KRÓLEM POLSKI, więc.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobra tu mój błąd. Bolesław Płocki wygrał wojnę z Probusem o tron ale był taką ciotą że oddał Łokciowi.

  OdpowiedzUsuń