piątek, 28 stycznia 2011

Jadwiga AndegaweńskaJadzia. Córka Ludwika, wnuczka Łokietka. Miała poślubić kogośtam, ale wysłali ją do polski żeby została Królem. Kiedy już nim była ożenili ją z mega starym Jagiełłą i skończyło się królowanie. Potem zmarła w połogu. Otoczoną ją kultem po śmierci a kilka lat temu Jan Paweł II wyniósł ją na ołtarze.

4 komentarze:

 1. przecież Jan Paweł II nie żyje

  OdpowiedzUsuń
 2. Sprzeciw, Jogajła wcale nie był megastary, a są i historycy sądzący (bo data urodzenia nie została zapisana - choć poganinem, jak się powszechnie sądzi, nie był, ochrzczono go już dawno w obrządku wschodnim), że nawet taki szczególnie stary nie był.
  A w ogóle jupi, wkraczasz na tereny władców, którymi się interesuję i których znam, z tym większą niecierpliwością będę wypatrywać dalszych rysunków.

  OdpowiedzUsuń
 3. Napiszę tu bo przy Ludwiku pewnie nie zauważysz. LUDWIK DLA POLAKÓW DOBRYM WŁADCĄ NIE BYŁ. Podczas całego panowania był tylko parę razy w Polsce, a jako regentkę wysłał swą matkę, zaś ta w kółko uspokajała Wielkopolan i Małopolan. Ludwiczek oderwał od Polski Ruś Halicką i Podole i przyłączył do Węgier.

  OdpowiedzUsuń
 4. @Conrados - zauważyłbym. Twoja uwaga w gruncie rzeczy jest bezcelowa, bo ludiwka jednoznacznie nie oceniłem.

  OdpowiedzUsuń