poniedziałek, 27 grudnia 2010

Władysław I ŁokietekW końcu. W końcu Łokietek. Koniec z tym okropnym rozbiciem dzielnicowym. Jego przydomek pochodzi od niezwykle niskiego wzrostu. A jak wiemy mali ludzie to strasznie podłe skurczybyki, tak też szybko wyrugował sobie drogę do tronu krakowskiego. Po czym nałożył na swoj karłowaty łeb koronę, spłodził syna i był świetny, bo umocnił władzę królewską w Polsce.

Och, do wuja wacława. Zgubiłem gdzieś po drodze dwóch czeskich królów rządzących naszym kartoflanym nadwislańskim krajem, cóż. Bede musiał ich skrobnąć jeszcze.

9 komentarzy:

 1. Proszę cię...zapomniałeś o jednym z najwazniejszych książąt dzielnicowych (tych ostatnich). Henryk III Głogowski! Panował nag dłogowem, żaganiem, Legnicą, Wrocławiem i przejściowo nad Wielkopopolską. Zginął w 1309.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem totalnym, laikiem, sprawdzam informacje o Władcach Polski w podręcznikach szkolnych i wikipedii (tak bardzo profesjonalny). Jakoś Henryka III Głogowskiego tam nie widzę :C. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam Poczet Polski Królów i Książąt Rosika i Wiszewskiego...

  OdpowiedzUsuń
 4. A czy był on faktycznym Władcą Polski? Czy tylko ksieciem jakiegos księstwa?

  OdpowiedzUsuń
 5. bił się z Łokietkiem jak Kaczor z Tuskiem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie, DZIĘKI ZA KONETNĄ ODPOWIEDŹ.

  OdpowiedzUsuń
 7. Proszę. Był na pewno ważniejszy od Mieszka Plątonogiego i Bolesława Płockiego.

  OdpowiedzUsuń
 8. To była ironia. Ale cóż, Może płocki jest niepotrzebny, ale Platonogi w moim mniemaniu jest wazniejszy od Głogowskiego, z tego powodu iż nie oceniam ważności historycznej tych piastów, tylko staram sie narysować faktycznych władców polski, a podczas rozbicia dzielnicowego, tfu niech je lich porwie, wazni byli władcy dzielnicy senioralnej jako faktyczni władcy Polski - więc, za przeproszeniem wypchaj się w końcu swoim heńkiem głogowskim.

  OdpowiedzUsuń
 9. Cóż wszedł Mieszko Plątonogi wszedł na Tron TYLKO DZIĘKI LASKONOGIEMU który przywrócił zasadę Senioratu (był drugi co do starszeńśtwa a liczył na szybki zgon Mieszka). Mieszko rok później zmarł.

  OdpowiedzUsuń